Nakliyat Haber Portalı

Safkan Atlara İthalat İzni Geldi

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Safkan Atlara İthalat İzni Geldi
2 views
14 Eylül 2017 - 21:14

Safkan Atlara İthalat İzni Geldi

İthal edilemeyen safkan tay ve kısrakların yönetmelik hükümlerine uyulması karşılığında ithalatına izin verileceğine karar verildi. Daha önce safkan atlara ithalat izni engellenmişti. Ancak yürürlüğe giren yönetmelikte safkan İngiliz ve Arap atlarının Soy kütüğü, kayıtları ve ithalatı ihracatı konusunda izin çıktı. Kimliksiz atlar da bu yasa kapsamında sahipleri ceza ödediği takdirde kimlik sahibi olabilecek.

Düzenlemeye Gidildi

Yönetmelikte satın alma sonrası yapılan değişikler nedeniyle ithal edilemeyen atlar için de düzenleme yapıldı. 2015 yılında yayınlanan yönetmelik değişikliği öncesi hükümlerine uyarak ithal edilebilecek.

Türk vatandaşı olan kişilerin ithal edip ihraç edebileceği safkan atların soy kütüklerinin belirtilmesi durumunda ilgili ülkenin yetkili makamları tarafından düzenlenen yasalar da dikkate alınarak alınıp satılabilmeleri mümkün oldu.

Tay İthal Etmek İsteyen Ne Yapacak?

3 ay içinde müracaat etmesi gereken ve Türk vatandaşı olması şart olan kişiler, tayların ithalatı için başvuru yapabilecek. At çiftliklerinde safkan at üretme şansı olacak bu kişiler, özellikle yarış atı olarak kullanılacak atları yetiştirebilecek.

2017 Öncesi Doğan Taylar

2017 yılından önce yapılan aşımda doğan ve yönetmelik hükümlerinin gereğini yerine sonradan getirenler 3 ay içinde müracaat etmeleri durumunda her bir at için para cezası sahibi tarafından yatırılarak kimliklerini alabilme imkanı verildi. Diğer atlarda ise yaş sınırı aranmaksızın ithalat için gerekli olan izinlerin verilmesine karar verildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Türkiyem Web Tasarım seo Firmasına Ait Olup İzinsiz Alınması Kopyalanması Halinde Tüm Yasal İşlemler Başlatılacaktır.