Nakliyat Haber Portalı

Kıdem Tazminatı Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi de Hesabın İçinde.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kıdem Tazminatı Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi de Hesabın İçinde.
8 views
05 Mayıs 2019 - 22:18

Kıdem Tazminatı Nasıl Yapılır? Ramazan Kolisi de Hesabın İçinde.

Kıdem tazminatı, çalışma hayatında yer almakta olan ve yaklaşık olarak 14 milyonu bulan sigortalı çalışan ile binlerce işvereni doğrudan ilgilendirmekte. Yaklaşık olarak 15 yıl içerisinde farklı dönemlerde masaya yatırılmakta olan kıdem tazminatında, son günler içerisinde yaşanan yeni gelişmeler ile kıdem tazminatına ilişkin bütün detaylar merak konusu oldu. Peki ya, Kıdem tazminatı nedir ve nasıl alınır? Kıdem tazminatının hesaplaması nasıl gerçekleşir? Kıdem tazminatında yeni gelişmeler nedir? Ramazan kolisi kıdem tazminatının içinde yer alıyor mu almıyor mu?

Çalışanları ve işverenleri yakından ilgilendirmekte olan bu kıdem tazminatı sigortalı olarak çalışmakta olan kişilerin ellerinde bulunan güvencelerinden biridir. Peki ya nedir bu kıdem tazminatı? Çalışanın, çeşitli sebeplerden dolayı işinden ayrılır iken, çalıştığı yıllar için işverenin yaptığı ödeneğe kıdem tazminatı denmektedir. Çalışanlara düzenli olarak verilmekte olan tüm nakdî ve aynı olan yardımlarda kıdem tazimatı içerisinde kullanılmakta ve çalışanlara verilmektedir. Bunların arasında da bir kültür haline gelmiş olan ramazan kolileri de yer almakta. Kıdem tazminatları giydirilmiş olan ücret tarafından hesaplanıyor.

Tüm çalışanların kıdem tazimatını alabileceği bir reform için kollar sıvanırken mevcut olan sistemde bu ödemeyi alabilmek için ise en az bir yıl çalışmış olmak gerekmekte. Bunun yanında da kendi isteğinin dışında işten ayrılmanın söz konusu olması gerekiyor. Üstelik kıdem tazminatı için brüt maaş sadece maaştan değil, çalışanlara düzenli olarak yapılmakta olan tüm ödeneklerden oluşmaktadır. Bu hususta yapılan yardımların ya da ödemelerin devamlı olması ve işyerinde kullanılmak için verilmemiş olması gerekmektedir. Peki ya kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

 • Bir sözleşmenin kıdem tazminatını gerektiren bir sebep ile feshi sonucunda çalışılan her yıl için 30 günlük olan brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödemesi yapılmaktadır.
 • Bir seneden artan süreler ise oranlama yapılarak hesaba dahil edilecektir.
 • Kıdem tazminatı hesaplanır iken çalışana düzenli olarak ödenmekte olan ücretin dışında sağlanan tüm olanakların (yol parası, yemek parası, ramazan kolisi vb.) brüt tutarları da dikkate alınmaktadır.
 • Her çalışma senesi için ödenmekte olan kıdem tazminatının tutarı, fesih tarihinde geçerliliği olan kıdem tazminatının tavanı ile sınırlandırılmıştır.

  Editörlük icerikmakale tarafından hazırlanmıştır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Türkiyem Web Tasarım seo Firmasına Ait Olup İzinsiz Alınması Kopyalanması Halinde Tüm Yasal İşlemler Başlatılacaktır.