Nakliyat Haber Portalı

Dünya Ekonomisinin Ülkemize Etkileri

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Dünya Ekonomisinin Ülkemize Etkileri
3 views
06 Aralık 2015 - 23:54

Dünya Ekonomisinin Ülkemize Etkileri

Ülkemiz özellikle ekonomik olarak dünyaya entegre olmuş bir ülke olduğu için dünyada ekonomi noktasında yaşanan olumlu ya da olumsuz olaylar ülke ekonomimizi doğrudan etkilemektedir. Bu etkileme ülkemizin ekonomik sağlamlığına göre, değişkenlik göstermektedir.

2008 Ekonomik Krizinin Ülkemize Etkileri

2008 yılında, Amerika merkezli ortaya çıkan ekonomik krizin ülkemize etkisi tahmin edilenden az olmuş ve dünya ekonomileri arasında bu krizden az etkilenen sınırlı sayıda ülkelerden biri de Türkiye olmuştur. Bunda, özellikle bankacılık sistemimizin güçlü olması ve ekonomide daha önceki dönemlerde yapılan reformlar etkili olmuştur.

Ülke Ekonomimizin Dünya Ekonomik Krizinden Etkilendiği Alanlar

Ülke ekonomimiz ihracat temelli olduğu için ihracat yaptığımız ülkeler özellikle de Avrupa da yaşanılan sıkıntı ülkemizi de etkilemekte ve ihracatımızın düşmesine neden olmaktadır.

Dolar Kuru Yönünün Ülke Ekonomimize Etkisi

Dünya ekonomisinde yaşanılan özellikle Amerikan merkez bankasının faiz politikasındaki kararları kurdaki yükseliş veya iniş ile sonuçlanmaktadır. Kurdaki iniş ya da yükseliş enerjide dışa bağımlı olan ülkemizin enerji faturasının aşağıya inmesine veya yukarıya çıkmasına neden olmaktadır.

Dünya Ekonomisindeki Olumsuzluktan Daha Az Etkilenmenin Yolları

Günümüzde dünyada yaşanan olumlu ya da olumsuz bir olaydan etkilenmemenin mümkün olmadığı bilinen bir gerçek olduğundan ülkelerin ve özellikle ülkemizin oluşan olumsuz ekonomik koşullarda ülke ekonomisinin ayakta kalabilmesi, ülke ekonomisinin şartlara karşı dirençli olması ile yakından ilgili olmaktadır. Kendisini mevcut duruma göre sürekli yenilemeyen ülke ekonomileri dünya ekonomisinde oluşan negatif durumlardan daha zararlı çıkacak ve ekonomileri sanılanın aksine daha ciddi zararlar görecektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları Türkiyem Web Tasarım seo Firmasına Ait Olup İzinsiz Alınması Kopyalanması Halinde Tüm Yasal İşlemler Başlatılacaktır.