Son Dakika
26 Aralık 2017 Salı

Yüzbinlerce Öğrenciye Özel Okul Teşvik Projesi

13 Eylül 2017 Çarşamba, 14:39

Yüzbinlerce Öğrenciye Özel Okul Teşvik Projesi

Özel okullardaki öğrenci sayısı ile devlet okullarındaki öğrenci sayısını dengelemek ve devlet okullarında verilmekte olan eğitimin niteliğini arttırmak için geliştirilmiş özel okullarda okuyan öğrencilere teşvik projesinde 4 yıl geride kaldı. Bu yıl 75.000 öğrenci ilk defa teşvikten yararlanacak. Önceki yıllarda da teşvikten yararlanacak öğrenciler ile sayı bu sene 340.000 kişiye ulaşacak. İşte haberin detayları:

Teşvikten Kimler Yararlanabilir

Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliği göre okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise seviyesinde okullarda eğitim öğretimlerine devam edenler teşvikten yararlanabilmektedirler. Teşvikten yararlanacak okul öncesi öğrencilerinin 48 ile 66 aylık arasında olması şartı aranınken, okul öncesi eğitimde teşvikten yararlanan öğrencilerin teşvikten yararlanabilecekleri süre 1 yıl ile sınırlıdır.

Teşvikten Yararlanacak Öğrenciler Nasıl Belirlenmektedir

Teşvikten yararlanacak öğrenciler Milli Eğitim bakanlığının ilgili birimi tarafından teşvik başvurusunda bulunan öğrenciler arasından seçilmektedir. Özel okul teşvikinde bulunurken ailenin maddi ve ekonomik durumu, teşvik verilecek yörenin kalkınma ve gelişmişlik düzeyi, eğitim bölgesinde öğrenimine devam eden ve teşvik başvurusunda bulunan öğrenci sayıları dikkate alınmaktadır.

Destek Tutarları

Destek tutarları öğrencilerin yaş seviyesine göre farklılık arz etmektedir. Okul öncesinde teşvikten yararlanacak öğrenci sayısı 6.000 kişi ile sınırlı olup kişi başına verilecek olan teşvik miktarı 3.600 Türk Lirasıdır. Ortaokul öğrencilerinden 15.000 kişiye kişi başı 4.280 Türk Lirası, Lisedeki 15.000 Öğrenciye ise 4.280 Türk lirası, temel lisede eğitim görmekte olan 24.000 kişiye ise 3.680 Türk lirası teşvik verilmektedir. Özel okullara teşvik miktarları her sene yeniden belirlenmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir