Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Yüksek Lisans Eğitimi

01 Ekim 2017 Pazar, 15:47

Yüksek Lisans Eğitimi

Üniversite hayatının tamamlanması ile birlikte öğrenciler eğitim hayatına akademik kariyer ile yön verebilmek amacı ile yüksek lisans için başvuru yaparlar. Bunun için yapılacak olan başvurular genellikle yaz dönemin, okullar açılmadan önce alınır. Yüksek lisans başvurusu için gerekli şartlar alınacak olan eğitimin tezli ve tezsiz olmasına göre değişkenlik göstermektedir.

Tezli yüksek lisans eğitimi için ALES ve YDS şartı bulunmaktadır. Buna göre Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitim Sınavı(ALES) kendi içerisinde sayısal ve sözel olmak üzere iki bölüme ayrılır. Bu bölümlerden yeterli puanı almak gerekmektedir. ALES sınavı her yıl senede iki kere düzenlenerek yüksek lisans yapmak isteyen adaylara yönelik hazırlanmaktadır.

Yüksek Lisans Ve Yabancı Dil

Her alanda olduğu gibi yüksek lisans için de yabancı dil büyük önem taşımaktadır. Ancak bu durum tezli yüksek lisans için geçerlidir. Tezsiz yüksek lisans için herhangi bir ALES ya da YDS puanına sahip olmaya gerek bulunmamakla birlikte bu eğitim için belli bir ücret ödemesi yapılmaktadır.

Yabancı dil için YDS ve YÖKDİL puanı geçerli olmaktadır. YDS için bakıldığında istenecek olan puan üniversiteden üniversiteye değişkenlik gösterebileceği gibi puan için alt sınır elli olmaktadır. Yüz üzerinden minimum elli puan alan kişiler daha avantajlı bir konumdadır. Yüksek lisans için yerleştirme yapılırken tüm bu puanların ve mülakat puanının ortalaması dikkate alınır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir