Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Üniversite Giriş Sınavı

30 Eylül 2017 Cumartesi, 21:45

Üniversite Giriş Sınavı

Üniversite giriş sınavı, lisenin ilk yıllarından itibaren öğrencilerin hazırlanmaya başladığı sınav olarak bilinir. Bu sınav birçok öğrencinin gelecek hayallerinin temellerini oluşturduğundan dolayı öğrenciler özenle ve titizlikle üniversite sınavına hazırlanırlar. Düzenli çalışmayla ve sürekli soru çözmeyle başarıya ulaşan öğrenciler üniversite sınavından yüksek puanlar almak için çaba gösterirler.

Mevcut sisteme göre öğrenciler Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) olmak üzere iki aşamalı sınava tabi tutulurlar. Bu sınavlar içerisinde Lisans yerleştirme sınavı da kendi içerisinde ders ders olacak şekilde ayrılmaktadır. Bu derslerden hangisine girileceği ise öğrencilerin lisede öğrenim gördükleri bölüme göre değişkenlik gösterir. Her öğrenci dilediği sınava girme hakkına sahiptir.

Üniversite Sınavında Yeni Dönem

Üniversite sınavının ilk aşaması Yükseköğretime Geçiş Sınavı ilkbahar başında yapılırken Lisans Yerleştirme sınavı ise haziran ayında yapılmakta idi. YGS ve LYS olarak iki aşamalı şekilde bilinen üniversite sınavı yeni yapılan düzenleme ile kaldırılmıştır.

Yeni üniversite sınavının detayları henüz net olmamakla birlikte öğrenciler için en iyi olacak sistemin getirilmesi öngörülmektedir. Bu kapsamda öğrenciler için yapılacak olan üniversite sınavının bir hafta içerisinde tamamlanacağı, öğrencilerin eğitim öğretim hayatına kesintisiz bir şekilde ve tam odaklı olarak devam edebileceği belirtilmektedir. Böylelikle öğrenciler için daha avantajlı bir sınav sistemi ortaya çıkarılmaktadır. Böylelikle sınavlar öğrenciler için stres olmaktan çıkarak daha rahat geçebilecektir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir