Türkiye Ekonomisinde Son Durum

06 Aralık 2015 Pazar, 14:38

Türkiye Ekonomisinde Son Durum

Ülke ekonomimiz son dönemde yurt dışı gelişmelerden dolayı bazı iniş çıkışlar göstermektedir. Ülkemiz ve Rusya ile ilgili yaşanan kriz öncelikle borsada negatif yönlü etki yapmış ve borsa değer kaybetmiştir. Bunun yanında Amerikan merkez bankasının faiz kararı da ülkemizde dolar kurunun yükselmesine neden olmuştur.

1 Kasım Seçimlerinin Ülke Ekonomisine Etkisi

1 Kasım seçimleri sonrasında, sandıktan tek başına iktidarın çıkması ekonomik olarak piyasaların bahar havasına girmesine neden olsa da Rus uçağının düşürülmesi ve buna karşı Rusya’nın ülkemize ekonomik yaptırımları seçimlerden sonra ekonomi de oluşan bahar havasının istenilen düzeyde ilerlemesine engel olmaktadır.

Rusya İle Yaşanan Krizin Ülke Ekonomisine Etkisi

Rusya ile yaşanılan sıkıntılara rağmen ülke ekonomimiz çok ciddi anlamda bir negatif etki almamış ve bu krizin ekonomimize yansıması çok sınırlı olmuştur. Şüphesiz bunda ülke ekonomimizin sağlam temellere oturması ve seçimlerden tek başına iktidarın çıkması etken olarak gösterilebilir.

Ülke Ekonomisinin Seyri

Ülke ekonomimizin ilerleyen dönemlerdeki seyrinin nasıl olacağı ise özellikle Rusya ile yaşanan sıkıntının geldiği düzey ve yeni kurulan hükümetin özellikle ekonomi de atacağı adımlar sonrası daha da netlik kazanacaktır.

Ekonomide Yapısal Reformların Yapılmasının Ülke Ekonomisine Katkısı

Yeni kurulan hükümetin, ekonomi de atacağı adımlar ve gerçekleştireceği yapısal reformlar ülke ekonomimizin ilerleyen dönemlerinde istenilen düzeye gelmesine ve ekonomik büyümenin istenilen seviyede olmasına yardımcı olacaktır. Bunların yanında Rusya ile yaşanan krizin sona ermesi ve Rusya ile ilişkilerin normalleşmesi ülke ekonomimizin daha hızlı büyümesine katkıda bulunacaktır.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir