Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Tasarruf Etme Yolları

30 Eylül 2017 Cumartesi, 21:45

Tasarruf Etme Yolları

Devamlı tek yönlü gelirinizin olmadığı düşünülürse tasarruf etmek her zaman önemli bir konudur. Para miktarı fark etmeksizin her zaman gelir ve gider dengesinin iyi ayarlanması, ek olarak giderlerin azaltılması hedeflenmelidir.  Bir zorunluluk olmamakla beraber aksi durumlarda ekonomik sıkıntılar baş gösterecektir.

Giderlerde Önceliği Belirleyin

Birçok kişi ödemelerinde öncelik sırası yapmadığı için ekonomik sıkıntı yaşıyor.  Bu nedenle en önemli giderlerinizi belirledikten sonra geri planda kalan harcamaları kısabilir ve daha çok para artırabilirsiniz. Hatta keyfi harcamalarda da yeniden bir sınıflandırma yapmak işinizi daha da kolaylaştırabilir. Örneğin zorunlu ihtiyaçlar, sonrasında artan parayla keyfi harcamalarda öncelikli olanlar ve en son da biriktirilmek istenen para gibi düşünülebilir. Son kısmı siz kendiniz değiştirebilir, birikimi öncelik yaparak keyfi harcamaları kısabilirsiniz.

Faturalarınızı Düşürme Çözümü Bulun

Tüm gün çalıştırılan klima doğal gaz vs. gibi sistemler, siz fark etmeden aylık faturalarınızı ciddi oranda yükseltebilir. Ancak alacağını çok basit bir önlemle bunu neredeyse yarı yarıya düşürebilirsiniz. Örneğin doğal gazı açtıktan sonra ev ısındığında, kapatabilir ve sıcaklığın sabit kalmasından yararlanabilirsiniz.  Yani boşuna birkaç saat yanan doğal gaz parasından otomatik olarak kurtulursunuz. Klimada da aynı şekilde önce istediğiniz sıcaklığa getirip sonra sabit sıcaklıktan yararlanabilirsiniz.

Geliri Artırın

Gider kısıtlamalarına rağmen hala tasarruf etmek ve para biriktirmek zorsa, geliri artıracak alternatifler düşünün. Şu an yaptığınız meslekten ek gelir alabileceğiniz yolları ya da yetenekli olduğunuz başka alanlardan gelir kazanıp kazanamayacağınızı değerlendirebilirsiniz.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir