Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Stresle Nasıl Mücadele Edilir?

28 Eylül 2017 Perşembe, 18:02

Stresle Nasıl Mücadele Edilir?

Stres adeta hayatımızı içten içe tüketen bir virüs gibidir. Çalıştığımız ortam, yaşadığımız çevre koşulları, iş yükü, sınavlar, gelecek endişesi derken vücudumuza yüklediğimiz her bir stres zararlı birer virüs misali vücudumuza zehrini salmakta ve bu zehir sebebiyle vücudumuz içten içe tükenmektedir.

Stres ve Stresin Vücudumuza Etkileri

vücudumuzun stres anında salgıladığı hormonlar vücut sistemin fonksiyonel çalışmasında aksaklıklara neden olmakta ve vücudumuz olağan dışı tepkiler vermektedir. Kanın hızlı pompalanması, solunumun artması, sindirimin yavaşlaması, bağışıklık sisteminin baskılanması ve en önemlisi de hücrelerimizdeki elektriksel yükün artması verilebilecek örnekler arasındadır. Hücrelerdeki elektriksel yükün devamlılığı nedeniyle hücre yapısı değişerek, hücreler birer kanserli hücreye dönüşmektedir. Eğer bağışıklık sistemi bu kanserli hücrelerle yapılan savaşı kaybederse kanser hastalığı başlamaktadır. Bazı araştırmalar aşırı stresin bir takım kanserojen maddelerden çok daha  zararlı olduğununu söylemektedir.

Sürekli stres altında yaşamak başka sağlık problemlerine neden olabilmektedir.  Baş ağrısı, saç dökülmesi, hafıza kaybı, kalp krizi, uyku bozukluğu, astım, sindirim bozukluğu verilebilecek temel rahatsızlıklardandır.

Stres ve Başarı

Stres ve başarı bir terazi üzerinde durmaktadır. Aşırı stresin olduğu yerde başarıdan söz edilemez. Bu yüzden iş yaşantımıza ya da çalışma hayatımıza yerleştirmemiz gereken temel prensip ‘Stres yaptığım zaman elim ayağım birbirine dolaşacak ve yaptığım iş çıkmaza doğru sürüklenecek, sakin olup işimi daha sakin bir şekilde yapmalıyım’ şeklinde olmalıdır.

Stresle Mücadele Etme

Stres anında olabildiğince hızlı bir şekilde stres ortamından uzaklaşmalı, beynimizi başka bir yöne yönelterek kendimizi sakinleştirecek şeyler bulmalıyız. Şüphe yok ki sakinleştirici şeyler kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Kimi insanlar için bir arkadaşla konuşmak sakinleştirici olurken, bazıları için alışveriş yapmak ya da yalnız kalmak en faydalı çözüm olmaktadır. Bu sebeple kişi kendini tanımalı ve öncelikle nelerin onu stresten uzaklaştırıp rahatlattığını tespit etmelidir. Hiçbir şey sağlığımızdan önemli değildir, iyisi mi her şeyi bir kenara bırakın ve rahatlayın.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir