Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Rusya İle Krize Ekonomik Bakış

24 Aralık 2017 Pazar, 09:43

Rusya İle Krize Ekonomik Bakış

Son günlerde dünya gündemini etkileyen olaylardan biri de Türkiye ve Rusya arasında yaşanılan krizdir. İki ülke arasında daha önceki dönemlerin aksine ciddi bir kriz yaşanmakta ve birçok noktada stratejik ortaklığı bulunan iki ülke arasında ilişkiler durma noktasına gelmektedir. Peki, ülkemiz ve Rusya ile yaşanan kriz, ülke ekonomimize etkileri nasıl olacaktır? Kriz devam ederse bu krizden ülkemiz ekonomik olarak nasıl etkilenecektir?

Krizde Rusya Devletinin Ekonomik Tepkileri

Öncelikle, Rusya ile yaşadığımız krizde; haklılığımızı tüm dünyaya anlattığımız için ve dünyanın birçok ülkesi bu noktada Türkiye’yi haklı bulduğu için, ekonomik olarak sadece Rusya ile olan ilişkilerimizde bir kötüleme olacak ve Rusya’ya ihraç etiğimiz ürünleri ihraç edememe noktasına geleceğizdir. Zaten Rusya, krizden hemen sonra ekonomik önlemler adına ülkemizde aldıkları yaş sebze ve meyve alımını durdurmuştur. Bunun yanında Rusya yönetimin üst düzey yetkilileri vatandaşlarını ülkemize gitmemizi noktasında onları uyarmıştır. Bunların yanında Rusya doğal gazının Türk akımı ile taşınması projesi şu an için durdurulmuştur.

Rusya Ekonomik Tepkilerinin Ülkemize Yansıması

Bu bağlamda Rusya ile kriz, ülkemiz ekonomisine ilk etkileri, yaş sebze ve meyve ihracında olacaktır. İkinci olarak ülkemiz ekonomisinde hissedilecek sıkıntı ise her yıl ülkemizi tercih eden Rus turistlerin sayısında azalma ile kendini gösterecektir. Rusya ile ticaret hacmimiz noktasında ise yaklaşık olarak her yıl 6 milyar dolarlık ihracat yaptığımız düşünülürse bu rakam aşağılara çekilecektir.

Rusya Krizinin Enerji İthalatına Etkisi

Ülkemiz ve Rusya arasında oluşan krizde asıl önemli olan konu ülkemizin doğalgaz ihtiyacını %54 oranında bu ülkeden yapıyor olmasıdır. Henüz bu yönde yapılan olumsuz bir açıklamanın olmasının yanında, olası Rusya’nın ülkemize sağladığı doğalgaz akışını kesmesi durumunda hem ekonomik olarak hem de günlük yaşamda ciddi sıkıntılar ile karşılaşabileceğimiz öngörülmektedir.

Rusya Ekonomik Yaptırımlarına Karşı Ülkemizde Alınan Önlemler

Rusya ile krizin ne kadar süreceği tam olarak bilinmemesinde dolayı ülkemiz de Rusya’nın bize uyguladığı ambargolara alternatif olarak farklı arayışlara gitmekte ve özellikle enerji noktasında, Katar ve Azerbaycan ile ikili görüşmeler ve anlaşmalar yapmaktadır.

Sonuç olarak; ülkemiz ve Rusya arasında oluşan kriz her iki ülkenin de ekonomilerini olumsuz etkilemekte olup, ilerleyen dönemlerde bu etkinin hangi ülkede daha fazla hissedileceği görülecektir.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir