Romanya’da Eğitim Almak

11 Eylül 2015 Cuma, 03:52

Romanya’da Eğitim Almak

İnsanlar Türkiye’deki eğitim şartlarında dolayı artık durumu olanlar yurtdışını tercih etmektedirler. Çünkü yurtdışındaki çoğu ülkede ucuz yaşam şartları ve öğrencilere yönelik birçok avantajları bulunmaktadır. Bu avantajların yanı sıra birçok ülke insanlara daha kaliteli eğitim şartları sağlamaktadır. Bunu gören inanlarda daha iyi bir eğitim yapmak için yurtdışını tercih etmektedir. Ayrıca yurtdışında aldığınız diploma sayesinde dünyadaki ülkelerin çoğunda çalışabilir ve aldığınız diploma uluslar arası geçerliliği bulunan bir diplomadır. Ama eğer Türkiye’yi tercih ederseniz sadece Türkiye’de çalışmak zorunda kalırsınız. Bununla birlikte Türkiye eğitim seviyesi açısından çoğu Afrika ülkesinden bile daha kötü durumdadır. Sizde eğer yurtdışında eğitim alırsanız bundan ilk başta biraz sıkıntı çekmek zorunda kalsanız bile sonra çok da iyi sonuçlar vermektedir. İşte sizde Avrupa Birliğinde bulunan Romanya’da Eğitim alırsanız bu seçim sizin için çok iyi olacaktır.

Romanya’da Eğitim Avantajları

Romanya 1 Ocak 2007 yılında Avrupa Birliğine girmiştir. Bu giriş yapmasında sonra da alınan diploma artık tüm Avrupa’da geçerli olmaktadır. Bu da artık Romanya’da Eğitim almak için oldukça tercih edilen bir neden olmaktadır. Ama bunların yanı sıra ülkedeki ekonomik şartlarda bu tercih için oldukça caziptir. Mesela üniversite ücretleri birçok ülkeye göre oldukça uygundur ve disiplinli bir eğitim sistemi uygulanmaktadır. Ama siz yinede sadece eğitim alıp Türkiye’ye dönmek isterseniz bunu içinde Romanya’yı tercih etmeniz gereklidir. Çünkü Romanya’daki okulların çoğunda Türkiye’deki okullar denkliği bulunmaktadır ve sizde böylelikle okulunuzu orada okuyup ondan sonra tekrar Türkiye’ye dönüş yapabilirsiniz. Bu sayede aynı Türkiye’de eğitim almış gibi olursunuz. Ama diğer türlü denkliği olmayan bir ülkenin üniversitesinde okursanız sizin okuduğunuz okulun Türkiye’de hiçbir geçerliliği bulunmamaktadır. Yani Türkiye ye dönüş yapsanız bile bir üniversite mezunu olarak olmazsınız.

Romanya’da Eğitimde Yabancı Dil

Yabancı bir ülkede eğer eğitim alacaksanız o ülkenin dilini öğrenmek gerekmektedir. Ama bunun yanı sıra sosyal yaşamda da insanlarla anlaşmak içinde bunu yapmak zorundasınızdır. Romanya’da eğitim alacaksanız ve Rumence dilini bilmiyorsanız bir yıl boyunca Rumence hazırlık programına tabi tutulursunuz. Ancak ondan sonra istediğiniz bölüme başvuru da bulunma hakkına sahipsinizdir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir