Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar

16 Eylül 2017 Cumartesi, 17:49

Prefabrik Ev Kredisi Veren Bankalar

Özellikle konut kredisi için bankalara çok sayıda başvuru gitmektedir. Çünkü müşterilerin en çok tercih ettikleri kredi çeşitlerinin başında konut kredisi gelmektedir. Prefabrik evler için de kredi çekmek işlemleri gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır diyebiliriz. Prefabrik evlerin avantajlı yapılarından dolayı tercih edilebilirlikleri de fazladır diyebiliriz. Öncelikle bu evler kısa zamanda ve hızlı bir şekilde yapılarak tamamlanır. Aynı zamanda çevre kirliliğine yol açmaz ve kolayca montaj işlemleri yapılır. Her türlü kullanım amacına göre hizmet edebilmektedir. Aynı zamanda prefabrik evlerde, özel tasarımlar da yapılabilir, modern ve estetik görüntüler de elde edilebilir.  Bu evleri dilediğiniz zaman sökerek başka yere taşımanız da mümkündür. Montaj işlemleri kolay ve hızlı bir şekilde halledilir. Ürünler genelde hafif olduklarından da kolay taşınabilirler. Depreme ve yangına dayanıklı olması da önemli bir özelliktir. Bu avantajlara bakılırsa prefabrik evlerin ev sahibi olmak isteyen kişiler için çok önemli ve güzel bir alternatif olduğunu söylemek mümkündür. Takdir edersiniz ki artık ev sahibi olabilmek daha zor ve aşamalı bir süreç haline gelmiştir. Bu yüzden prefabrik evlere olan talebin gün geçtikçe artacak olması da beklenmektedir. Bu yüzden de Prefabrik ev kredisi veren bankalar da alıcılar tarafından merak edilerek araştırılır.

 Nasıl Kredi Alınır?

Prefabrik yapı sektörü, gelişmekte olduğundan ve gelişmesi de tahmin edildiğinden bankalar ve diğer kuruluşların takibi altındadır diyebiliriz. Bankalar da prefabrik konut, çeşitli yapı ürünleri ya da konteyner sahibi olmak isteyen müşterileri için özel kredi fırsatları sunmaktadır. Bu kredileri incelemek gerekirse öncelikle gerçek kişiler için verilen kredilere göz atabiliriz. Bu kredi, prefabtik konut kredisi adı altında ve arsanızın ipotek edilmesi suretiyle verilmektedir. Bu kredi de şu an ülkemizde Türkiye Finans Katılım Bankası tarafından verilmektedir. Pek çok şirketin de bu bankayla anlaşmalı olduğunu söyleyebiliriz. Konutun sözleşme bedelinin %70-%75 ‘ine kadar da prefabrik konut kredisi almanız sağlanabilir. Kredi vade farkı oranına da bakılacak olursa diğer bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarından biraz daha yüksek olduğu söylenebilir. Fakat kredi notunuz yeterli ise kefil bile olmadan bankalar konut talebinizi kabul edebilmektedirler.

Arsanızın ipotek ettirmeden prefabrik konut sahibi olmak istiyorsanız da “bireysel ihtiyaç kredisi” kullanabilirsiniz. Bu krediyi alabilmeniz için de tabiki kredi notunuz yüksek olmalıdır. Ödemelerinizi düzenli şekilde yapmak her zaman bankaların size olumlu bakmasını sağlayan en önemli etken olarak kalacaktır. Bunun dışında bireysel ihtiyaç kredisine, prefabrik konut kredisinden daha düşük faizlerle sahip olabileceğinizi söylemek de mümkündür.

Kurumsal Krediler

Gün geçtikçe prefabrik ev kredisi veren bankalar sayıca artacaktır tahminini yapmak çok da yanlış olmayacaktır. Bu amaçla kurumsal kredilerden ve leasing sisteminden de bahsetmek gerekir. Leasing, “finansal kiralama” demektir. Yani şöyle ki bir mal yatırımcı tarafından satın alınmayıp leasing şirketi tarafından alınırsa ve yatırımcıya kiralanırsa buna leasing denir.  Daha sonra yatırımcı da taksit taksit leasing şirketine ödemelerini yapar. Gelişen teknoloji ve günümüz koşullarında bu sistemin de giderek yaygınlaştığını söylemek yanlış olmaz. Bu sayede firmalar da karlılık oranlarını ve sürdürülebilirliklerini devam etmekte büyük bir adım atmış olurlar. Leasing firmaları bu bağlamda yatırımcılara avantajlı fırsatlar sunmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir