Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Obeziteye Yakalanmamak İçin Ne Yapılır?

01 Ekim 2017 Pazar, 16:16

Obeziteye Yakalanmamak İçin Ne Yapılır?

Olması gereken kilo miktarının çok üzerindeki ağırlık yaşam kalitesini olumsuz etkilemekte, hatta bazı hastalıklara sebebiyet vermektedir. Teknolojinin gelişmesi, hayat tarzlarının konfora dayalı olmasının getirisi olarak artan obezite sorunu için giderek daha fazla önlem alınması gerekmektedir. Çünkü genel olarak sağlığı tehdit eden bir sorun söz konusudur.

Beslenmenizi Gözden Geçirin

Obeziteye neden olan etkenler her ne kadar genetik gibi görünse de aslında beslenme düzeni bunda doğrudan etkilidir.  Şekerli yiyeceklerin sürekli tüketilmesi, kan şekerini hızlı yükselten fast food yiyecekler, doymuş yağ içeren gıdalar, doğal besinlerle kıyaslandığında insan vücudunda çok ciddi hasarlar bırakmaktadır. Obezite sorununuz varsa beslenmenizi kontrol altına almanız ve yiyecek bağımlılıklarınızdan vazgeçmeniz, en iyi ihtimalle sağlıklı seçeneklerle değiştirmeniz gerekir. Aksi halde estetik müdahaleler de yaptırsanız yeniden giden kiloları almak mümkün olacaktır.

Hareket Olmadan Olmaz

Obezite tedavisi için en önemli yöntemlerden biri hareket miktarını artırmaktır.  Kilolar alınan besinlerin yakılmaması nedeniyle olur. Hareket etmeye başladığınız anda yağlar enerjiye dönecektir.  Ne kadar egzersiz yaptığınıza ve bunu yaparken nasıl beslendiğinize dikkat ederek kilo verebilirsiniz.  Sporu sevmiyorsanız ve fazla kilolar nedeniyle dışarıda spor yapmaktan rahatsızlık duyuyorsanız evde de kendi hareketlerinizi yapabilirsiniz. Yani basit egzersizlerden başlayarak bunlara alıştıkça daha zorlarını deneyebilirsiniz. Bu noktada ruhsal durumunuz da kilo verme sürecinde etkili olacaktır.  Kilo vermek için sabırlı olmak gerektiğini bilmeniz gerekiyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir