Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Mide Yanması Nasıl Geçer?

17 Eylül 2017 Pazar, 12:34

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanması nasıl geçer? Mide yanma problemi insanlar için ciddi rahatsızlıkların neden olabilmektedir. Bununla beraber midenin hassasiyet göstermiş olduğu bazı yiyecekler nedeni ile olabilmektedir. Mide yanma sorunu ne şekilde olursa olsun insanların her zaman hayat kalitesini kötü bir şekilde etkilemektedir. Mide yanması sonrasında yapılacak şeylerden bir tanesi midenin hassasiyet göstermiş olduğu yiyecek ve içeceklerin tespit edilerek bu ürünlerden uzak durulmasıdır.

Mide Yanması Neden Olur?

Mide yanma sorunu, mide ekşimesi ya da sonrasında reflü hastalığını beraberinde getirmektedir. Mide yanması durumda ise yemek borusu ile beraber mideyi iki tarafa ayıran halka şeklinde kasın görevini tam olarak yapamamasından kaynaklanabilmektedir. Bu kasın tam olarak çalışmaması midede yer alan yiyecek ya da içeceklerin salgılamış olduğu asitlerin yemek borusu kısmına doğru çıkmakta ve ağız içerisinde acı bir tat vermektedir. Bununla beraber göğüs üzerinde bir yanmaya neden olmaktadır.

Nasıl Önlenir?

Mide yanması sırasında ilaç tedavisi en çok başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. Bununla beraber mide yanması sırasında hissedilen acı ve yanma durumlarını hafifletmek için de birçok şey yapılmaktadır. Fakat aşırı baharatlı ya da asitli bulunan yiyeceklerden uzak durarak riski en aza indirebilirsiniz.

Özellikle asit yapabilen ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Bunun yanında sindirimi zor olan çok yağlı ve ağır yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilmektedir. Bu yiyeceklerden uzak durarak midenin asit salgılamasını ve yanmasını en az duruma düşürebilirsini

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir