Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Kredi Puanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

23 Eylül 2017 Cumartesi, 12:22

Kredi Puanı Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Bankalardan kredi çekmek isteyenler için artık en önemli kriter kredi puanı olmuş durumdadır. Kredi puanı bankalar ile olan ilişkiniz kapsamında belirlenmektedir. Bu kapsamda eğer ödemelerinizi düzenli bir şekilde yapmış iseniz kredi puanınız artmaktadır. Bu da sizlerin uzun vadeli kredi çekmenize katkı sunmaktadır. Ayrıca bankalar bu kredi puanlarını bir nevi sizin karakteriniz olarak görmekte ve bu yüzden de çok önem vermektedirler.

Nasıl Hesaplanır?

Kredi puanı hesaplama için birçok kriter kullanılmaktadır. Bu kapsamda kredi kartları ve kredi ödemeleriniz, fatura ödemeleriniz, kartları kullanma süreniz gibi banka ile olan her türlü ilişkiniz yakından takip edilmekte ve karmaşık bir hesaplama sistemi uygulanmaktadır.

Ayrıca kredi puanı öğrenmek istiyorsanız bu durumda bankalar ile iletişime geçebilirsiniz. Zira bu yetki sadece onlara tanındığı için onlardan başkası bu puanları görememektedir.

Ayrıca son olarak kredi puanınızın çekeceğiniz kredilerde faiz oranlarını da yakından etkilediğini de unutmayınız. Yüksek puanlara sahip olmanız halinde daha düşük faizli bir şekilde kredi çekebilmeniz mümkün olacaktır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir