Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Irak’ta İlişkiler Geriliyor

29 Eylül 2017 Cuma, 18:09

Irak’ta İlişkiler Geriliyor

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani önderliğinde gerçekleştirilen bağımsızlık referandumu sona ermesine rağmen etkileri halen devam ediyor ve uzunca bir süre de devam edecek gibi duruyor. Bu kapsamda son olarak Irak Başbakanı Haydar el-İbadi tarafından bir açıklama yapıldı. Bu açıklamada Barzani’ye 3 günlük süre verildi.

Bu süre içerisinde sınır kontrollerinin Bağdat yönetimine yeniden bırakılması istenilirken bırakılmaması durumunda da IKBY’nin uçuş sahasının iki yönlü olarak kapatılacağı duyuruldu. Bu kapsamda İran’dan da benzer tepkiler ile karşılaşan Barzani son olarak da Türkiye’den aynı tepkileri işitti. Bu kapsamda hem siyasi hem de ekonomik baskıların yapılması gerektiği 3 ülke tarafından da dile getirildi.

Barzani’den Açıklama

Barzani ise tüm bu açıklamalara rağmen görüşünden vazgeçmiyor ve tam aksi yönde açıklamalarda bulunmaya devam ediyor. Bu kapsamda son açıklamalara karşılık olarak yeni bir aşamaya geçildiğini belirten Barzani Kürtlerin artık Bağdat tarafından tehdit edilmesine bir son verilmesi gerektiğine sözlerine ekledi. Bu ifadeleri ile birlikte bağımsız Kürdistan devleti yolundaki kararlılığını da bir kez daha göstermiş oldu.

Barzani’nin bu amacına ise Türkiye’den hem iktidar hem de muhalefet partileri sert cevap verdi. Bu kapsamda Erdoğan petrol vanalarının kapatılacağının sinyallerini verirken askeri müdahale seçeneğini de gündeme getirdi. Ancak Başbakan Binali Yıldırım daha önceki açıklamasında savaşa girmiyoruz diyerek vatandaşları sakin olmaya çağırmıştı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir