Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Hgs Cezası Nereye, Ne Zaman Ödenir?

12 Eylül 2017 Salı, 15:59

Hgs Cezası Nereye, Ne Zaman Ödenir?

Hgs cezası ödeme işlemi Ptt şubelerinden, Ptt müşteri hizmetleri internet sitesi üzerinden, e-devlet internet sitesi üzerinden, vergi dairelerinden ve bankalardan yapılabilir. Ayrıca Ptt ve e-devlet internet sitesi üzerinden araca ceza kesilip kesilmediği öğrenilebilir. Bu siteler kullanılarak ceza varsa kredi kartıyla ödeme de yapılabilir.

Cezanın ödenme zamanı ise araç sahibine postayla gönderilen tebligatta belirtilir. Araç sahibinin tebligat eline ulaştığı andan itibaren ceza makbuzunda belirtilen süre içinde hgs cezasını ödemesi gerekir. Süresinde ceza ödenmezse vergi daireleri üzerinden faiz, gecikme zammı gibi işlemler uygulanır ve araç sahipleri çok daha fazla ceza ödemek zorunda kalırlar.

Hgs Cezası Nedir?

Otoyol veya köprü geçişlerinde araçlar hgs ya da ogs gişelerinden geçmek zorundadır. Bu geçişler için de bir ücret ödemek zorundadır. Hgs geçişlerinde bu ücret araç ön camına yapıştırılan hgs etiketi ile tahsil edilmektedir. Araç sürücüleri hgs gişesindeki okuyucunun hgs etiketini okumasıyla ücret ödeme işlemini yapmış olurlar. Eğer araç hgs etiketi olmadan geçiş yaparsa ya da hgs hesabında yeterli bakiyesi yoksa bu durumda kameralar yoluyla araç plakası tespit edilir ve araç kaçak geçiş ya da geçiş ihlali yaptığı için ceza kesilir.

Cezalı Geçiş Ücreti Miktarı Nedir?

Cezalı geçiş ücreti normal geçiş ücretinin 11 katıdır. 15 gün içinde yeterli tutar hgs hesabına yatırılmazsa geçiş ihlali yapan araç sahibine geçiş ücretinin 11 katı cezalı geçiş ücreti tutarını ödemesi için tebligat yapılır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir