Fransa Suriye’de Yer Alan Toprağını Satışa Çıkarttı

06 Aralık 2015 Pazar, 15:53

Fransa Suriye’de Yer Alan Toprağını Satışa Çıkarttı

Suriye sınırları içerisinde, IŞİD kontrolündeki bölgede yer alan Fransa’ya ait toprağın satışa çıkartıldığı ortaya çıkmıştır. Palmira Antik kenti yakınlarında yer alan Fransız toprağı, Fransa Maliye Bakanlığı tarafından bütçe giderlerinin finansmanı çerçevesinde satışa çıkartıldığı açıklandı. Önümüzdeki yıl bütçesine katkı için, Fransa hükümetinin satışa çıkarttığı tek toprak burası değil, Malezya sınırları içinde, Kuala Lumpur’da yer alan, Fransız Büyükelçiliğine ait yerleşkelerinde satışa çıkartıldığı açıklandı. Kamu harcamalarının kısılması için bazı tedbirler alan Fransız Hükümeti, tüm bu satışlardan 500 milyon avro gibi bir gelir elde etmeyi hedeflemektedir.

Fransız Hükümetinin Bütçe Tasarrufu İçin Aldığı Diğer Önlemler

Fransa hükümeti, bütçe tasarrufu amacı ile sadece başka ülkelerde yer alan topraklarını değil aynı zamanda Paris’te yer alan ve uzun zamandır kullanılmayan bir kışlayı, Adalet Bakanlığına ait bir binayı da satışa çıkartmıştır.  Meclis tasarısı haline getirilen bu satışlarda, satışa sunulan bu gayrimenkullerin ne kadara satışa çıktığı henüz açıklanmadı. Satışlar ile ilgilenen müşterilerin, büyükelçilik ile bağlantıya geçerek bilgi alması mümkündür.

IŞİD Palmira’da Yer Alan Antik Kentteki Eserlere Büyük Zarar Vermişti

Suriye toprakları içinde yer alan Palmira Antik kenti, daha önce IŞİD militanları tarafından yağmalanmış ve tarihi eserlerin büyük çoğunluğu kullanılamaz hale gelmişti. UNESCO tarafından koruma altına alınan ve kültürel miras kabul edilen bu bölge, halen IŞİD militanlarının kontrolü altındadır.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir