Esneme Nedir?

23 Ocak 2017 Pazartesi, 12:05

Esneme Nedir?

Esneme; genellikle insanların yorgunken, uykuluyken, canı sıkkınken ya da mutlu iken göstermiş olduğu irade dışı bir tepki olarak bilinmektedir. Yüzyıllardan beri yapılan araştırmalarda esnemenin nedeni henüz tam olarak açıklanamamıştır fakat esneme ile ilgili olası tezler öne sürülmüştür.

Neden Esneriz?

“Esneme neden olur?” sorusunu her insan hayatında bir kez de olsa sormaktadır. Esneme, genellikle vücuttaki karbondioksiti dışarı atmak ve daha fazla oksijen almak için yapılmakta olduğu bilinen ve irade dışı gerçekleşen bir eylemdir. İnsanların genellikle uykulu iken esnemesinin sebebi ise; normal zamanda ve uykuda vücut ısısının değişmekte olmasıdır. Vücut ısısının değişmesi karbondioksit ve oksijen değerlerini değiştirmektedir. İnsanlar da daha fazla oksijene ihtiyaç duydukları için esnerler.

Esnemek Bulaşıcı Mıdır?

Esneme eylemi psikolojik olarak bulaşıcıdır. “Esnemek bulaşıcıdır” diye tıbbi bir açıklama yoktur fakat bilim adamlarının çoğu yaptıkları araştırmalarda esneme ile ilgili bir şey duyan, gören ya da okuyan kişilerin bile esneme eyleminde bulunduğunu saptamıştır. İnsanlar dışında esneyen canlılar ise hayvanlar olarak bilinmektedir.

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir