Ehliyette Yeni Dönem

06 Aralık 2015 Pazar, 13:59

Ehliyette Yeni Dönem

Resmi gazetede yayınlanan ve yılbaşında itibaren yürürlüğe girecek olan yeni trafik kanunu, ehliyet alma işlemi için yeni düzenlemeler getirmiştir. Bu tasarıya göre ehliyetini yeni alanlar aday sürücü olarak değerlendirilecek.  Ayrıca otomatik vitesli araba ile ehliyet alan sürücüler sadece otomatik vites araba kullanabilecek. Yapılan diğer değişiklikler ise şu şekildedir;

Tüm Ehliyetler 5 Yıl İçinde Değiştirilecek; 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren, tüm ehliyet sahipleri 5 yıl içinde ehliyetini değiştirmek zorunda. 180 Ülkede kullanılabilecek yeni ehliyetler ile mevcut ehliyetini değiştirmeyen sürücüler ise tekrar ehliyet almak için başvurmak zorunda.

Ağır Vasıta Ehliyeti Olanlar Dikkat; Ağır vasıta kullanan sürücüler içinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Ağır vasıta ehliyeti bulunanların 5 yılda bir defa, B sınıfı ehliyet sahiplerinin ise 10 yılda bir defa sağlık raporu ve adli sicil raporu incelenerek ehliyetleri değiştirilecek.

Trafik Adabı Dersi Geliyor

Yeni yönetmeliğe göre kurs süresince görülmesi gereken 4 saatlik trafik adabı dersi verilecek, Daha önceki kurs süresince mevcut usta öğretici veya müdür tarafından teste tabi tutulan kursiyer, düşük not vermesi halinde, sınavlara girmeyecek. Tekrar kursa başvurmak zorunda kalacak.

Kurs Fiyatları İçin Taban Puan Belirlenecek; Her ilde kurulacak 7 kişilik heyet, maliyetleri göz önüne alarak, ders saati ücretlerini belirleyecek. Davranışlarından şüphe duyulan adayların ise gerektiğinde alkol ve uyuşturucu madde testleri yapılabilecek. 1 Ocaktan itibaren yürürlüğe girmesi beklenen trafik kanununda, ehliyet alan kişilerin daha fazla eğitim görmesi hedeflenmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir