Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Çocukların Ne Kadar Su İçmesi Gerekir?

18 Eylül 2017 Pazartesi, 17:18

Çocukların Ne Kadar Su İçmesi Gerekir?

Çocuklarınızın ders dinleme sırasında hemen dikkati dağılıyorsa bu sorunun problemi çocuklarda su eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çocuk bireylerin yetişkin insanlara göre susuzluktan daha fazla etkilendiğini söylememiz gerekir. Uzmanlar bu sıcak günlerde öğrencilere ve velilere uyarılarda bulundu. Uzmanlarda okulların açılmasıyla beraber velileri daha dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Uzun yaz tatilleri sonrasında bazı öğrenciler uyum haftası içerisinde okula gitmeye başladı. Daha büyük bir çoğunluk ise 18 Eylül tarihini bekliyor. Ebeveynler de bir tarafta alışveriş, servis gibi hazırlıklarla ilgileniyorken, bir taraftan da çocukları için sağlıklı beslenme programını düşünmektedir..

Okulda Uykuya Sıvı Kaybı Neden Olabilir

Susuz kalan çocukların ders sırasında öğretmenlerini dinlemede zorluk yaşayabileceğini söyleyen uzmanlar gün içerisinde yeterince su içmeyen çocukların bilişsel ya da fiziksel fonksiyonları düşük hale geldiğini söyledi. Susuz kalma süresi boyunca okul içerisinde dikkati dağınık olmasından dolayı öğrenim süreci etkilenmektedir. Sıvı kayıp durumu devam ederek eksilen su yerine konulmadığı zaman ise solunum artmakta, terleme ve idrar çıkışları düşük hale gelmektedir. Bunun yanında ağız kuruluğu ilerlemekte, zamansız uyku görülebilmektedir.

Çocukların su konusunda ihtiyacının yetişkinlerden çok daha fazla olduğunu söyleyen uzmanlar beslenme çantasının içerisine büyük bir şişe su koyulmasını öneriyor. Çocukların ortalama olarak su ihtiyaçları hakkında bilgi veren uzmanlar özellikle aktivitesi yüksek olan, çok fazla terleyen ve egzersiz yapan çocuk bireylerde bu miktarın artacağını söyledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir