Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

Çocukları Okula Alıştırmak

01 Ekim 2017 Pazar, 16:16

Çocukları Okula Alıştırmak

Eğitim öğretim hayatına yeni başlayan çocuklar için anne babaların önem verdiği konuların başında okul alışkanlığı gelmektedir. Genellikle belli bir yaşına kadar sürekli anne babası ile yaşamaya alışkın olan çocuklar okula başladıkları ilk gün ebeveynlerinden ayrılmakta ve okula alışmakta zorluk çekmektedirler. Bu durumda en büyük görev anne babalara düşmektedir. Bunun için çocukların küçük yaşlardan itibaren okula hazırlanması ve buna karşı çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Okula gitmek istemeyen çocuklar için öncelikle anne babaların sakin davranmaları, öfke kızgınlık suçlama gibi hallerden uzak durmaları gerekmektedir. Bu sayede çocuk tatlı dille ve anlayışlı bir şekilde ikna edilmeye çalışılmalıdır. Böylelikle daha etkili sonuçlar elde edilmektedir.

Çocukların Okul Sorunu

Okulun ilk günü okula yeni başlayan çocuklar için biraz hüzünlü geçmektedir. Ailelerinden ilk kez ayrılan çocuklar yeni bir ortama ayak uydurmakta zorluk çekmektedir. Bu duruma çözüm bulabilmek için en etkili yol çocuk ile konuşmak ve iletişim kurmaktır. Okulun onun için ne kadar faydalı olacağı ifade edilmeli, süreç hakkında çocuğun anlayabileceği bir şekilde açıklama yapılmalıdır. Böylelikle çocuğun okulu sevmesine yardım edilebilir.

Çocuklar için okulun ilk günü daha kolay geçsin diye birtakım aktiviteler düzenlenebilir. Eğlenerek öğrenme anlayışı çerçevesinde öğretmenler öğrenciler için çeşitli tanışma etkinlikleri düzenlemektedir. Böylelikle çocukların okulu ve arkadaş çevresini sevmesi daha hızlı ve kolay olmakta, çocuklarda okulu sevme alışkanlığı kazanılmaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir