Baklava Kaç Kaloridir?

23 Ocak 2017 Pazartesi, 02:28

Baklava

İnce yufkaların arasına yapıldıkları yöreye göre, Antep fıstığı, ceviz, fındık ya da badem konularak yapılan baklava, bir hamur tatlı çeşididir. Tatlandırılması genel olarak şeker ile yapıldığı gibi, bal şerbeti kullanılan bölgelerde bulunmaktadır. 2013 yılında Avrupa Birliği Komisyonu tarafından, Türk tatlısı olduğu tescil edilmiş bir tatlı çeşididir. Ülkemizde Gaziantep bölgesi, baklavası ile tanınan ve baklavası ile meşhur olan bir şehirdir.

Baklavanın İçeriği

Bir baklavanın içeriğinde genel olarak şeker, buğday unu, su, buğday nişastası, sofra tuzu, yumurta, fıstık içi, fındık içi ya da ceviz içi ve sadeyağ bulunmaktadır.

Baklavanın Etkileri

Baklavanın etkileri tüketilen miktarlar ile doğru orantılı bir şekilde bulunmaktadır. Şeker açısından zengin olan baklavalar, beraberinde yüksek kalori miktarlarını da getirmektedir. Örnek verilecek olur ise, iki dilim baklava tüketilmesi halinde içeriğinde bulunan şeker ve yağın vücut tarafından yağ olarak depolanmaması için, minimum 1,5 saat süre ile spor yapılma gereği ortaya çıkmaktadır. Bölgesel yağlanmalar, alınan şekerler sayesinde maksimum seviyeye çıkacak ve yapılmayan sporlar neticesinde de hem vücudun görselliği bozulacak hem de bir müddet sonra iç organlarda hasarlar meydana gelmeye başlayacaktır. İki dilim baklava içerisinde, 500 kalori bulunmaktadır. Anlatıldığı gibi 1,5 saat boyunca tempolu yürüyüş yapmak bu alınan 500 kaloriyi anca atabilmektedir.

Baklava Kaç Kaloridir?

Karbonhidrat, protein, yağ, lif, sodyum, potasyum ve kalsiyum gibi içeriklere sahip olan, 90 gr ağırlığındaki bir porsiyon baklava 296,2 kaloridir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir