Son Dakika
24 Aralık 2017 Pazar

ALES Başvuruları

02 Ekim 2017 Pazartesi, 19:14

ALES Başvuruları

Geçtiğimiz günler itibariyle başlayan ALES başvuruları 4 Ekim’de son bulacak. Başvuru internet aracılığı ile ÖSYM’deki Aday işlemleri sayfasından yapılabileceği gibi başvuru merkezleri aracılığı ile de yapılabilecektir. Bunun için sistemde yüklü geçerli bir fotoğrafının bulunması gerekir. Daha önce yakın bir tarihte ÖSYM tarafından düzenlenen herhangi bir sınava başvurmuş olan kişilerin bilgileri genellikle güncel olduğundan olayı internet üzerinden kısa süre içerisinde başvurularını gerçekleştirebilirler.

Başvurularını ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden yapmak isteyen kişilerin ise fotoğraf çektirmeleri ve başvurularını orada bulunan kişi tarafından yaptırmaları gerekir. Görevli tarafından yapılan başvurunun ardından sınav başvuru ücretinin ilgili bankaya yatırılması ile başvuru işlemi tamamlanmış olur. Dileyen kişiler ÖSYM ‘nin internet sitesinde yer alan ödemeler kısmından da sınav başvuru ücretini kartla yatırabilme imkânına sahiptir.

ALES 2017

Her yıl senede iki kez olmak üzere düzenlenen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı için başvuru işlemleri başladı. Buna göre kariyerine üniversite kalarak yön vermek isteyen ya da yüksek lisans eğitimini sürdürmeyi planlayan kişiler için bu sınava girmek ön koşuldur.

Başvuruların ardından ülkemizde seksen bir ilde sınava girmek mümkün iken yapılan yeni düzenleme ile birlikte sınavdan alınan puanın geçerlilik süresi üç yıldan beş yıla çıkarılmıştır. Bu sayede yeterli puanı alan kişiler için puanlarını kullanma süresi beş yıl gibi uzun bir süreyi kapsamaktadır.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir